Мільйон доларів професору Талеру

01-11-2017
 • Отже, нобелівську премію з економіки отримав американець зі знаковим прізвищем Талер. Її розмір у 2017 році збільшено до 9 млн. крон, це 1,12 млн. доларів. Що цікаво в цьому зв'язку ‑ назва американської грошової одиниці прямо сходить до талера, однієї з найбільш солідних і популярних монет в минулі століття. Один мiй знайомий київський редактор навiть книгу про талери написав!
  kirp
  Що стосується премії, то США з величезним відривом лідирують у всіх її номінаціях: фізиці, хімії, фізіології та медицинi i навіть в премії миру і лише в літературі врівень йде Великобританія. Всього на рахунку Штатів 325 лауреатів, більше, ніж у п'яти наступних країн разом узятих. Але особливо великий відрив у економіці: 51 лауреат! На другому місці Британія ‑ 10, а у всіх інших країн не більше одного-двох.
  Урагани здули робочі місця

  Відзначивши цей утішний факт, перейдемо до самої економіці, справи в якої з одного боку гарні, але з іншого боку в вересні вперше за сім років не створено жодного нового робочого місця. Навпаки, 33,000 їх втрачено ‑ головним чином через урагани Харві, Ірма і Марія. Удар припав по сфері гостинності, дозвілля і розваг. Які ресторани і ресорти, якщо на Пуерто-Ріко досі велика частина населення не має ні світла, ні питної води?!

  Зниження зайнятості в цій сфері відразу на 111,000 робочих місць перекрило зростання в інших секторах економіки. Провал безпрецедентний, такого не було за весь час з 1939 року, коли Бюро трудової статистики початок відслідковувати цей показник. Навіть в найгіршому місяці великої рецесії, в квітні 2009 року було втрачено 71,000 місць. Гiрш того, перерахунок даних попередніх місяців привів до зниження ще на 38,000.

  Індустрія дала приріст зайнятості в 9,000 місць за рахунок лісової промисловості та активізації пов'язаного з нею будівництва. Треба усувати наслідки ураганів, в результаті яких житла позбулися сотні тисяч людей, а будинки в одноповерховій Америці будують головним чином з дерева. Внес свій внесок і видобуток корисних копалин ‑ сланцева нафта знову набирає обертів. Але культовий інформаційний сектор, як не дивно, за рік втратив стільки ж, до того ж і зарплата в галузі не росте і навіть зменшується. Втратила 2,900 місць і роздрібна торгівля, причому справа не в ураганах, скорочення тут йде восьмий місяць поспіль, що свідчить про глибинні причини. Гідний результат продемонстрували транспорт і складська галузь, де число позицій зросло майже на 22,000, у фінансовій сфері зростання склало 10,000 місць, а в сфері охорони здоров'я та соціальної допомоги більш ніж 13,000.

  У підсумку, незважаючи на великі втрати, рівень безробіття впав до 4,2% вперше  з початку 2001 року. Та й коефіцієнт участі робочої сили (це відношення чисельності робочої сили до загальної чисельності дорослого населення) піднявся до найвищого рівня за останні три роки і досяг 63,1%. Середня годинна оплата праці також зросла ‑ до $ 26,55 в річному обчисленні, або на 2,9%. Причому експерти очікують, що зростання продовжиться зважаючи на конкуренцію роботодавців за кваліфіковану робочу силу.

  В цілому дані по промисловості свідчать про її міцне становище і про оптимізм капітанів індустрії. Показники ділової активності у виробництві підвищилися до найвищих рівнів за багато років. Експорт, заводські замовлення і випуск продукції в останні місяці також досить непогані і Трамп не забув приписати успіхи собі: «При моїй адміністрації епоха економічної капітуляції закінчилася і починається відродження американської промисловості. Америка знову перемагає і її знову поважають», ‑ сказав він, виступаючи перед Національною асоціацією виробників обладнання, ‑ « Америка, нарешті, повернулася на правильний шлях».

  Дійсно, згідно з даними Національної асоціації виробників, за перші дев'ять місяців 2017 року показник оптимізму промисловців склав 90.87%, чого не спостерігалося ось уже 20 років, і пов'язано це в тому числі і з очікуванням податкової реформи. Вони сподіваються, що скорочення податків дозволить збільшити капітальні вкладення, розширити бізнес, найняти нових робітників і збільшити їм зарплати і бенефіти. А за оцінками Бюро статистики праці, підприємці-роботодавці створили 92,000 нових робочих місць за цей період і зарплати в серпні піднялися до найвищих рівнів з початку 2009 року.

  Але чи варто дякувати за це президента? Так, поліпшення справ в якійсь мірі збіглося з появою Трампа в Білому Домі, однак Марк Занді, головний економіст Moody's Analytics, не бачить між цими явищами ніякого зв'язку: «Я думаю, що це абсолютно циклічно. Це відбувається незалежно від того, хто в Білому домі і яку політику проводить».

  Вся справа в тому, що для США 2016 рік був не надто вдалим. Зростання світової економіки сповільнилося, європейська економіка чи не стагнувала, Китай поступово зменшує темпи, а Канада і Мексика стабільно показують результати нижче середньосвітових. Це глобальне гальмування збило попит на американські товари, а падіння цін на сировину в 2014-15 рр. ускладнювало видобуток нафти та інших корисних копалин. В результаті виробники США пережили якщо не рецесію, то пару важких місяців. У поточному ж році економічна ситуація стала більш стабільною незалежно від дій Трампа, в тому числі підросли і ціни на сировину, що призвело до поліпшення справ американських товаровиробників. Тим більше що долар істотно ослаб, що робить їх продукцію більш конкурентоспроможною.

  Як би там не було, а райдужні очікування відображаються також в настроях на біржах ‑ їх індекси б'ють всі рекорди і навіть давно кульгаючий нафтогазовий гігант Chevron днями вийшов в плюс! На жаль, General Electric, що тісно пов'язана з видобувними компаніями, нічого не допомагає і ціна її акцій продовжує круте піке. І хоча біржові індекси аж ніяк не є барометром реального стану економіки, все ж і по ним можна про щось судити.

  Так, найвідоміший промисловий індекс Доу-Джонса базується на тридцяти провідних компаніях США, але навіть за нинішньої ейфорії шість компаній з цього переліку в мінусах ‑ кожна п'ята. І якщо авантюрного і нерозбірливого в зв'язках і засобах фінансового стовпа Goldman Sachs не жаль (Берні Сандерс і ‑ так, так! ‑ Трамп праві, вважаючи, що такі банки необхідно рiзати, з огляду на їх очевидну небезпеку для країни), то погані показники IBM і Disney засмучують.

   

  Які ж реальні досягнення президента?

  На тлі ажіотажу біржових брокерів і надій промисловців голоси аналітиків звучать не дуже мажорно. Економісти відзначають, що хоча виробники і очікують, що податкова реформа матиме великий позитивний вплив на їх діяльність, цього ще не сталося. Багато хто задається питанням, а що, власне кажучи, Трамп зробив для них на сьогоднішній день?

  Так, йому пригадують гучні обіцянки припинити офшоринг, спливання робочих місць за кордон і наводять як приклад завод компанії Carrier в штаті Індіана, який вона мала намір перевести в Мексику. Трамп вів переговори з компанією і відразу після перемоги на виборах відвідав завод, урочисто повідомивши, що досягнуто згоди і робочі місця залишаться в Індіані. Обіцянки Трампа повернути мільйони робочих місць в виробництво сталі важливим елементом його несподіваної перемоги на виборах ‑ робочі голосували за нього. Однак через кілька місяців компанія все ж провела масові скорочення, а за нею послідували Boeing і інші великі фірми, продемонструвавши нездатність президента виконувати свої обіцянки.

  Аналітики відзначають, що він і його команда прийшли до влади з порожніми руками, без опрацьованих пропозицій, розпоряджень і законопроектів і знамените трамповское «я знаю, як» виявилося дешевим популізмом, демагогією. Ну а те, що адміністрація зараз пече на швидку руку, не відрізняється якістю, і тому або не робить ніякого позитивного ефекту, або натикається на опір судової гілки влади, або не проходить через Конгрес. Так що, за великим рахунком, ми все ще живемо в економіці Обами і заслуги нинішнього президента в її непоганих результатах вкрай невеликі.

  Так, Трамп, безсумнівно, вдихнув великі надії в виробничий сектор. Але чи вистачить у президента здібностей і відповідальності, щоб зробити його great again і чи допомое йому в цьому податкова реформа, все ще залишається неясним. Крім позитивних очікувань є і ґрунтовні побоювання ‑ як бізнесів, так і експертів.

  Перші головною проблемою називають зростання витрат на медичне страхування ‑ так вважає 72% виробників і очікується, що в наступному році їх кількість зросте. Боюся, це реакція на вкрай незграбні дії Трампа на цьому терені. Майже стільки ж підприємців турбує проблема залучення і збереження якісної робочої сили. Більше половини назвали несприятливий бізнес-клімат (податки, жорсткі правила ведення справ і т.п.), майже 40% хвилює зростання цін на сировину і матеріали та далi.

  Експерти в свою чергу не впевнені в тому, що податкова реформа взагалі дасть очікувані результати хоч коли-небудь, зате розуміють, що не варто чекати швидкого позитивного ефекту. Економіка ‑ це інерційна машина, тим більше така величезна, як американська. Так що поки у корпорацій з'явиться достатньо коштів від зниження податків для інвестування їх в справу, поки ці інвестиції запрацюють, поки (і якщо) зростання економіки компенсує втрати бюджету від скорочення податків, пройде не один рік, а там і каденція Трампа закінчиться.

  Думаю, мало, хто вірить, що цей вельми похилий, неврівноважений и некомпетентний чоловiк зможе балотуватися на другий термін. І в підсумку всi лаври, якщо вони з'являться, дістануться наступному президентові...

Комментарии
 • Червона Калина - 01.11.2017 в 23:02:
  Всего комментариев: 64
  Трамп намагається лікувати хворе суспільство. Але він не досвідчений лікар, а фельдшер. Часом здається, що він не президент, а бовдур, якщо послухати його деякі Показать продолжение
  Рейтинг комментария: Thumb up 6 Thumb down 1
 • someone - 01.11.2017 в 23:30:
  Всего комментариев: 601
  这是什么语言?
  Рейтинг комментария: Thumb up 0 Thumb down 0
 • Юрий Кирпичев - 02.11.2017 в 00:02:
  Всего комментариев: 626
  Спасибо, дорогой Валерий Петрович! Тут надо бы заметить, что территория русского языка быстро сужается. Русские - самый атомизированный, разобщенный и Показать продолжение
  Рейтинг комментария: Thumb up 1 Thumb down 6
 • Юрий Кирпичев - 02.11.2017 в 02:19:
  Всего комментариев: 626
  gor Naftulev Спасибо. Очень приятно удивила "подвижка" в языковой политике "Лебедя". А что касается бедности русского - у меня есть отличный пример: переводил я на Показать продолжение
  Рейтинг комментария: Thumb up 1 Thumb down 5
 • Юрий Кирпичев - 02.11.2017 в 07:01:
  Всего комментариев: 626
  Я очень благодарен Олегу Смалю, одному из лучших карикатуристов мира, за иллюстрации к моим текстам. Олег, между прочим, был хорошо знаком со Станиславом Лемом.
  Рейтинг комментария: Thumb up 0 Thumb down 0
 • Юрий Кирпичев - 02.11.2017 в 23:52:
  Всего комментариев: 626
  Очень надеюсь, что ваше волнение сократит вам жизнь до нуля, путинский холуй.
  Рейтинг комментария: Thumb up 0 Thumb down 5
 • баба дура - 06.11.2017 в 08:24:
  Всего комментариев: 77
  Надо же! Больше пятидесяти лет не читала по-украински - и вполне справилась.
  Рейтинг комментария: Thumb up 1 Thumb down 0

Добавить изображение